Konferencia Tvoríme lepšie Slovensko

3 minúty čítanie

Všeci netrpezlivo očakávame prvé výzvy z Programu Slovensko pre nasledujúce programové obdobie 2021 - 2027, preto sme si informácie o pripravovanej konferencii s názvom Tvoríme lepšie Slovensko ani my v GRANTEXE nemohli nevšimnúť. Je to znamenie, že sa čoskoro dočkáme spustenia spomínaného programu?

Konferencia sa uskutočnila 24. novembra 2022 od 10.00 v Prešove a úvodný prejav predniesla vicepremiérka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová. Ministerka vo svojom prejave uviedla, že Slovensko je šiestou krajinou, ktorej boli schválené finančné prostriedky na nasledujúce programové obdobie. Ďalej spomenula hlavné zmeny v novom programe, ktorý pripravilo jej ministerstvo. Žiadatelia najviac ocenia zníženie byrokracie a tým aj rýchlejšie a jednoduchšie čerpanie dotácií. Podľa jej slov je dôležité zlepšiť systém vzdelávania, podporu výskumu a zavádzanie inovácií, aby Slovensko nezačalo zaostávať.
Prítomní boli aj eurokomisári Elisa Ferreira a Nicolas Schmit, ktorí vyjadrili pozitívne hodnotenie tohto programu napriek tomu, že Slovensko malo pri jeho príprave časový sklz. Komisárka pripomenula dôležitosť znižovania regionálnych rozdielov, keďže ostatné regióny zaostávajú za hlavným mestom a tiež apelovala na zlepšenie využívania dotácií v porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami.

Konferencia bola rozdelená do troch blokov, v ktorých postupne vystúpili jednotliví ministri, štátni tajomníci a ďalší hostia konferencie, napríklad Ján Hero (splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity) alebo predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Rozdelenie konferencie do blokov:

  1. Vzdelané a sociálne Slovensko
  2. Veda, inovácie, energetika, životné prostredie a doprava
  3. Moderné regióny – podpora z integrovaných územných nástrojov

Ak sa chcete o programe Slovensko dozvedieť viac, prečítajte si naše predchádzajúce články, v ktorých sme sa zamerali aj na jednotlivé oblasti, kam sa budú prostriedky z eurofondov rozdeľovať.

V nasledujúcej tabuľke nájdete odkazy na jednotlivé články.

S nami Vám neutečú žiadne dôležité novinky