Finančná podpora pre vedu a výskum - Ako najlepšie pripraviť váš projekt?
Ako ste si mohli v poslednej dobe všimnúť, častejšie sa venujeme článkom zameraným na podporu vedy a výskumu. Je to tým, že i nám dáva zmysel posúvať veci dopredu, inovovať a tiež preto, že nás čakajú posledné výzvy tohto programového obdobia, ktoré výskumno-vývojové projekty podporujú. V tomto článku sa zameriame na spoluprácu podnikov a vedecko-výskumných organizácií (VO či výskumná organizácia), presnejšie povedané organizácie pre výskum a šírenie znalostí. Dozviete sa, či má takáto spolupráca zmysel, aké sú jej výhody a zároveň či so sebou môže niesť aj nejakú hrozbu.
Má zmysel spolupráca práve s výskumnou organizáciou?
Vzhľadom k tomu, že niektoré programy podpory spoluprácu priamo vyžadujú, tzn. ide priamo o podmienku pre splnenie základných kritérií, zmysel takáto spolupráca určite má. V prípade, že to nie je podmienkou pre naplnenie, pri hodnotení Vašej žiadosti Vám táto spolupráca prinesie body k plusu, pridá body naviac. Ďalej samozrejme spoluprácou firma získava potrebné know-how pre svoj biznis, mladé talenty, novú posilu svojho týmu.
Nastavenie spolupráce môže fungovať v dvoch rovinách, ako tzv. efektívna alebo neefektívna spolupráca.
Existujú i nevýhody spolupráce?
Nevýhody spolupráce môžu nastať v prípade, že medzi sebou výskumná organizácia a firma nemajú dobre zostavenú zmluvu o spolupráci. Žiadateľ by mal myslieť na ošetrenie zmluvou, konkrétne na to, aby obe strany chápali, kto a ako sa podieľa na realizácii aj výsledkoch. Napr. výskumná organizácia sa podieľa nielen na nákladoch, ale aj na výsledkoch a má právo ich zverejňovať (toto môže byť pre určitých žiadateľov problém z hľadiska práv k výsledku a ich utajeniu). V rámci implementácie je tak potrebné dať si veľký pozor na to, aby výskumná organizácia čerpala podporu, pretože pokiaľ ju čerpať nebude a v konečnom výsledku nebude znášať 10% nákladov, nie je naplnená podmienka efektívnej spolupráce a firme aj výskumnej organizácii je podpora krátená.
Výrazne odporúčame zmluvné ošetrenie spolupráce, aby bola výskumná organizácia zodpovedná a mohli sme od nej vymáhať povinnosti ako žiadateľ o nenávratný finančný príspevok od spolužiadateľa. .
TIP pre výber spolupráce
Najvhodnejšia je taká výskumná organizácia, ktorá má určeného človeka, ktorý výskumné projekty rieši a má k tomu kompetencie. Je potrebné si hneď na začiatku správne definovať, čo kto robí a ako sa podieľa na výsledku. Ďalej je dobré myslieť už na začiatku na nastavenie finančného plánu.
Pridávame indikatívny prehľad podmienok, ktoré výskumná organizácia musí splniť (v zásade sú rovnaké podmienky kladené aj na žiadateľa), ide o: doloženie ekonomickej bonity, zverejnenie účtovnej uzávierky a zápis skutočných majiteľov (neplatí pre verejnú vysokú školu). Nesmie naopak byť v úpadku či likvidácii, zároveň nesmie mať súdom či správnym orgánom uložený zákaz činnosti. Radi Vám poskytneme detailný prehľad týchto podmienok.
Tak ako u každej žiadosti o podporu, je aj u žiadostí o podporu na výskum a vývoj dôležitá skorá príprava, predovšetkým kvalitné spracovanie dokumentácie a celého projektu. K tomu patrí vhodne nazvaný a popísaný zámer, výsledok a vyhľadanie vhodného partnera.
ZAUJÍMÁ VÁS VIAC O GRANTOCH?
Napíšte nám svoju otázku a naši projektoví manažéri Vám poradia.