Bioplynové stanice

2 minúty čítanie

V rámci snahy EÚ o ochranu životného prostredia sa v programe Plánu obnovy vyčlenilo viac ako 2,1 mld. EUR pre „Zelenú ekonomiku“. A práve z tohto operačného programu prišla na začiatku augusta nová výzva na podporu obnoviteľných zdrojov energie, a to konkrétne bioplynových staníc. 

O výzve

Podporu je možné využiť na modernizáciu bioplynových staníc alebo ich transformáciu na biometánovú stanicu. Prevádzkovatelia budú môcť napríklad zhodnotiť alebo zaobstarať nový dlhodobý hmotný majetok, zakúpiť softvér alebo určitý technologický komponent. Na výzvu bolo alokované 20 miliónov eur a žiadatelia môžu získať až 60% podporu pre svoj projekt (maximálne však 1 milión eur na modernizáciu alebo 1,5 milióna eur na transformáciu). Pre bioplynové stanice z Bratislavského kraja je určená podpora 45%. Žiadosti je možné posielať do 31. 10. 2022.

Viac informácií o výzve nájdete TU.

Ako fungujú bioplynové stanice?

Pri výrobe bioplynu je spracovávaný prírodný odpad (priemyselný, poľnohospodársky aj komunálny) bez prístupu vzduchu. Dôležitou súčasťou celého procesu sú baktérie, ktoré pomáhajú odpad rozložiť a uvoľňujú výstupný bioplyn. Ten je potrebné ešte dočistiť, aby mohol byť ďalej využívaný. Takto vyčistený plyn obsahuje až 98% metánu. Bioplyn je možné využívať na vykurovanie a výrobu elektrickej energie, a môže tak nahrádzať zemný plyn, ktorého cena v posledných mesiacoch prudko narastá v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

S nami Vám neutečú žiadne dôležité novinky